Kvalita provozu otevřeného krbu lze ovlivnit jeho přestavbou na účinné topidlo. Vyjděme ze situace, že máte otevřený krb, který vám však nevyhovuje. Častým problémem je totiž zpětné unikání kouřových plynů do místnosti a dále pak ono střídání teplých a studených zón v místnosti.
Příčin, proč se výše zmíněné problémy dějí, může být hned několik – nedostatek vzduchu vstupujícího do ohniště, špatně vyčištěný komín, nízká účinná výška komína, mokré nebo zetlelé palivo. A našly bychom i další příčiny.
Před námi leží jednoduchá otázka: Co s tím? Když pomineme různé úpravy portálu krbu, zvyšování dna krbu atp., lze vyřešit tuto situaci vložením kamen (no, spíše kamínek) či vestavět krbovou kazetu.
Nejdříve je třeba rozhodnout, co s komínem. Starý průlezný komín budeme muset vyvložkovat. V lepším případě pak upevnit rouru, na kterou dané topidlo napojíme, a uzavřít prostor mezi kovovým odkouřením a stěnami komínového tělesa.
!!! Upozornění: tato práce náleží odborným kamnářským firmám !!!
Dále pak otevřený krb důkladně vyčistíme, osadíme do něj kamínka a máme-li dobře vyřešeno odkouření, bez bourání a stavění se nám zrodilo kvalitní topidlo na pevná paliva.
Ze starého, špatně fungujícího otevřené krbu můžeme dále vytvořit niku – výklenek. Ve stěně nám na místě krbu vznikne úhledně vypadající prostor, kam umístíme nové topidlo. Využijeme přitom stávající komín – opět upozorňujeme, aby napojení zhotovila odborná kamnářská firma. Výsledkem je elegantní, nepříliš drahé řešení, které je navíc funkční a výkonné.
Představte si v podstatě vložku, můžeme říct krbovou vložku, která je uzpůsobena k instalaci do otevřeného krbu. Co myslíme tím uzpůsobením?
Krbová kazeta je zkonstruována tak, že ve spodní části topidla dochází k nasátí vzduchu. V horní části nad prosklením ohřátý vzduch poté proudí do místnosti.
Co dozajista oceníte na způsobu instalace je fakt, že stávající otevřený krb zůstává stát beze změny.